top of page

San Lorenzo Bazilikası


Michelangelo'nun mimari dehası ve Donatello'nun son sanat eserlerini içeren San Lorenzo Bazilikası, Rönesans dönemi mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. Yapımı 1419 yılında Brunelleschi'nin yöetimi altında başlanan bazilika ancak 1480'liyıllarda tamamlanabilmiştir.


Şehrin sınırlarının dışında kalan San Lorenzo Bazilikası M.S. 393 yılında kutsanmıştır. Piskoposluk, Santa Reparata’ya taşınana kadar 300 yıl boyunca şehrin katedrali olarak görevine devam etmiştir. Daha sonra Medici ailesinin babası Giovanni di Bicci San Lorenzo Bazilikasını satın almıştır ve Filippo Brunelleschi’dan restore etmesini istemiştir.Filippo Brunelleschi’nin yönetiminde başlayan inşaat mali sıkıntılar sebebiyle ancak onun ölümünden çok zaman sonra tamamlanabilmiştir. Kilisenin bizzat Brunelleschi tarafından tamamlanmış olan tek kısmı Sagrestia Vecchia’dır.


Vincenzo Meucci'nin Floransa İtalya'daki Basilica di San Lorenzo kilisesinin kubbesindeki freski


San Lorenzo’nun sade bırakılmış ( dışarıdan bakıldığında fazla detay olmayan) dış cephesine bir dekorasyon yapılması istenmiştir. Bu dış cephe için insan boyunu aşan büyüklükte on iki mermer heykel, altın bronz figür ve yedi büyük rölyef planlanmıştır.


San Lorenzo Bazilikası Dış Cephesi


  • Medici Şapeli

Medici Papaları X. Leo ve VII. Klemens Michelangelo’yu Floransa’daki kiliseleri San Lorenzo’da olan bir aile mezarlığı inşa etmekle görevlendirmişlerdir. Orada olan eski mezarlığın tam karşısına Medici ailesinin diğer fertleri için Yeni Mezarlık inşaatı planlanmıştır. Michelangelo şapelin üç tarafındaki duvarlara bitişik olan mezarlar planlamıştır. Giuliano de’ Medici ve Lorenzo de’ Medici’nin mezarını birbirlerinin karşısında yer alan iki ayrı duvara simetrik olarak yaslamıştır.


Giuliano de’ Medici, antik zırhlar ile kuşanmış olan, iki çift sütun ile çerçevelenmiş olan bir nişte oturmaktadır. Lahitin üst tarafındaki kavisli alanlarda gecenin dişi figürü ve gündüzün erkek figürü olan iki adet heykel vardır. Lorenzo de’ Medici zırhlar içinde yine iki çift sütunla çerçevelenmiş bir nişte düşünceli görünen bir biçimde oturmaktadır. Lahitin üstündeki kavisli alanlarda ise Tanyerinin dişi figürü ve Alacakaranlığın erkek figürü olan iki heykel vardır.

Michelangelo şapelin iki farklı duvarına oyulmuş figürleriyle “Çocuklu Madonna” heykelinin yükseldiği üçüncü bir duvara bakmakta olan iki adet mezar yapmıştır. Michelangelo’nun birçok eseri gibi Yeni Mezarlık da yarım kalmış, tamamlanmamıştır.


Kubbenin iç kısmında Floransalı Azizlerin görkemi


Zemin Kat PlanıSon Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page