top of page

Schwerin Sarayı

Schwerin Kalesi, Almanya'nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin şehrinde yer alan bir kaledir. Şehrin ana gölü Schwerin Gölü'ndeki bir adada yer almaktadır. Yüzyıllar boyunca kale, Mecklenburg ve daha sonra Mecklenburg-Schwerin'in dük ve büyük düklerinin eviydi.


Schwerin Kalesi tarihi

Schwerin Kalesi (Schweriner Schloss), Schwerin Gölü üzerinde yüzen, pitoresk bir saraydır. Schwerin Kalesi'nin şu anda bulunduğu kale adasında birkaç eski kale bulunmaktadır. 1160 yılında Slav kabilelerinden oluşan bir kale (Obotrit kabilesi), Bavyera ve Saksonya Dükü ünlü Aslan Henry Heinrich der Löwe tarafından komuta edilen bir asker ordusu tarafından fethedildi. 1160 bu nedenle Schwerin'in resmi kuruluş tarihi oldu.


Schwerin Sarayı ve bahçeleri


Schwerin Kalesi'nin bu ilk enkarnasyonu daha sonra Mecklenburg düklerinin bir sarayı oldu, ancak dükler 1765'te yer değiştirdiğinde terkedilmiş bir duruma düştü. Schwerin Kalesi, bugün gördüğümüz şekli ancak 1843'ten itibaren almaya başladı. Binanın büyük bir tadilatı yapıldı, sadece eski bölümlerinin bir kısmı korundu.

Kale bahçesi, 1840'larda Peter Joseph Lenne tarafından tasarlandı. Bir mağara, oyun salonları, teraslar ve basamak uçuşları dahil olmak üzere Ondokuzuncu Yüzyıl Karışık Stil özelliklerine sahiptir. Eski barok bahçe, 1848 yılında Fransız tasarımcı Jean Legeay tarafından tasarlanmış ve restore edilmiştir.

1913'te, sarayın yaklaşık üçte biri bir yangında yıkıldı ve 1918 devrimi Büyük Dük'ün tahttan indirilmesiyle sonuçlandığında yeniden inşa süreci devam ediyordu. Kale, 1918'de Alman devleti tarafından ele geçirildikten sonra başka bir dizi renovasyona imza attı.

Müze olarak döneminin ardından, 1948'de eyalet parlamentosunun koltuğu ve ardından 1952 ve 1981 yılları arasında anaokulu öğretmenleri için bir kolej oldu. Bazı odalar, 1974'ten itibaren bir sanat müzesi olarak kullanıldı ve Orangerie'nin evi teknik bir müzeydi.Rönesans Döneminde Schwerin Kalesi (15–17. Yüzyıllar)

Müstahkem kale ve burçları, 1617


Rönesans döneminde pişmiş toprak kullanımı Kuzey Almanya mimarisinde baskındı ve Schwerin'in pişmiş toprakları Lübeck'ten sağlandı.

John Albert, ana binanın kendisini yeniden işledikten birkaç yıl sonra, 1560'tan 1563'e kadar, sarayın şapelini yeniden inşa etti. Devletin ilk yeni Protestan kilisesi oldu. Mimari, Torgau ve Dresden'deki kiliselerden esinlenmiştir. Venedik erken Rönesans kapısı, haçın taşınmasını gösteren üçgeni Dresdenli bir heykeltıraş olan Hans Walther (1526-1600) tarafından yapılmıştır. Kuzey yüzündeki pencereler, ünlü Flaman sanatçı Willem van den Broecke'nin ("Paludanus" olarak da bilinir; 1530 - 1579) İncil'deki çizimlerini göstermektedir .

Dük ikametgahı, ada alanına rağmen ek savunmaya ihtiyaç duyduğundan, 16. yüzyılın ortalarında bir süre kuzeybatı, güneybatı ve güneydoğuda burçlar kuruldu. Muhtemelen, Francesco’a Bornau yönetiminde Dömitz Kalesi'ni de tasarlayan aynı İtalyan mimarlar tarafından inşa edilmişlerdir . Burçlar daha sonra birkaç kez değiştirildi ve bugün hala ayaktadır.

1653 yı lında Schwerin Kalesi


Otuz Yıl Savaşları'ndan önce 1612'de Mecklenburg'un hizmetine giren mimar Ghert Evert Piloot, Alçak Ülkelerde sarayı Rönesans tarzında tamamen yeniden inşa etme planları yaptı . 1617'de onun gözetiminde çalışma başladı, ancak kısa süre sonra savaş nedeniyle durmak zorunda kaldı. Piloot'un planları kısmen 1635 ile 1643 arasında gerçekleştirildi: Saray mutfağının üzerindeki ev ve şapelin üzerindeki ev yerle bir edildi ve Hollanda Rönesans tarzı cepheler verildi.

Bu dönemde, kemerli resim koleksiyonunu barındırmak için şapelin yakınında yarı ahşap bir bina inşa edildi. Ayrıca Teepavillon (çay evi) inşa edildi. Mahkeme , 1756'da Schloss Ludwigslust'a taşındı .


19. yüzyıldan beri

1837'de, dük konutu Schwerin'e geri taşındı , ancak bina nispeten kötü bir durumdaydı ve Büyük Dük, münferit binaların uyumsuz kökenlerinden ve mimari tarzlarından hoşlanmadı.

Dönüşümün başlamasından hemen önce: 1845


Grand Duke Friedrich (1800–1842), mimarı Georg Adolph Demmler'e (1804–1886) sarayı yeniden şekillendirmesi talimatını verdi . Ancak birkaç ay sonra, tarihi sitenin tamamen yeniden inşasını isteyen halefi Friedrich Franz II (1823-1883) tarafından inşaat durduruldu.

Mimar Georg Adolph Demmler, planına her ikisinin de unsurlarını dahil etti ve Fransız Rönesans kalelerinden ilham aldı . Kale, Karl Friedrich Schinkel'in öğrencisinin en beğenilen başyapıtı oldu .

Heykel Obotrite Prens Niklot

(heykeltıraş: Christian Genschow )

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page